Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zvolenská veža

Kostolná veža 2019-001.jpgFarský kostol Svätej Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka. Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244-1250. Kostol je pýchou najväcšieho námestia na Slovensku. Na južnej strane kostola je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Na zbúranisku pôvodnej kaplnky ju dal v roku 1650 postavit zvolenský meštan Ján Ebecký. Dominantou Námestia SNP vo Zvolene je baroková veža rímskokatolíckeho kostola. Je vysoká 49 m a bola postavená v druhej polovici 16.storocia. Na balkón veže sa dostanete tocitým kamenným schodiskom, ktoré má 75 schodov. Potom musíte prekonat ešte 230 drevených schodov. Ak by ste chceli vidiet ešte mechanický hodinový stroj, ktorý pohánal štyri ciferníky vežových hodín, musíte zdolat ešte dalších 26 schodov. Veža má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov, vo výške 21,5 m, je nádherný výhlad na královské mesto Zvolen, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Velkej Fatry, Nízkych Tatier. Takmer polovicu podlažia zaberá izba strážnika. Strážnik mal za úlohu pozorovat nepriatela a kontrolovat, ci niekde v meste nevypukol požiar.

Srdcom veže je zvonica. V zvonici boli pôvodne štyri zvony. V roku 1916 tri z nich demontovali a použili na vojnové úcely. V zvonici sa nachádza zvon vyrobený v roku 1822. Neskôr praskol a bol opravený zvonolejármi v roku 1859. Zvon váži asi 2,5 t. Vo veži je aj kríž z roku 1901, ktorý bol
pôvodne na veži kostola.

Veža bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnost. Jej interiér a hlavne schody bol v dezolátnom stave. Z iniciatívy Jána Cierneho, s dohladom arch. Pavla Pavelku a podporou hlavne Mesta Zvolen bola veža v rokoch 2017- 2019 opravená a sprístupnená verejnosti. Najviac práce si vyžiadalo kamenné tocité schodište. Polámané a zodraté stupne museli byt doslova zdrôtované nerezovou ocelou. Na rekonštrukciu veže prispelo Mesto Zvolen sumou 57 700 €, ale aj mnohí drobní darcovia.

Najvyššiu vežu na Slovensku má kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi. Veža je vysoká 87 m. Balkón veže je vo výške 55 m nad úrovnou námestia. Pre zaujímavost, najvyššia kostolná veža na svete meria 173 m. Patrí metodistickému kostolu v Chicagu.

Vedeli ste, že?

  • na najvyššie 5. poschodie veže vedie 124 schodov
  • Zvolen mal v minulosti 3 kostolné veže. Kalvínsky kostol s vežou, poškodený bombardovaním, ale bol ale v roku 1946 zbúraný.
  • V roku 1709 veža katolíckeho kostola horela. Podpálili ju a aj niekolko meštianskych domov ustupujúce kurucké vojská.
  • na Slovensku je evidovaných 145 rozhladní, z nich necelých 100 je prístupných pre verejnost
  • najvyššia rozhladna je na televíznej veži Kamzík vo výške 194 m
  • v obci Holica v Bukovských vrchoch je rozhladna vysoká len 3 m

 


Úvodná stránka