Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Každoročné kultúrne podujatia

FEBRUÁR
Jeden svet

Filmová prehliadka Jeden svet ponúka dokumenty so zameraním na problematiku porušovania ľudských práv, nedemokratických režimov, chudoby v rozvojových krajinách, vojnových konfliktov a utečencov, globalizácie, postavenia žien v spoločnosti, a rozmanitosti kultúr. Festival organizuje OZ Človek v ohrození, vo Zvolene jeho realizáciu zabezpečuje Filmový klub Zvolen a Mesto Zvolen.

MAREC
Medzinárodný turnaj v historickom šerme

Medzinárodný turnaj v historickom šerme na Zvolenskom zámku organizuje skupina historického šermu Ricasso – šermiari z juhovýchodnej bašty zvolenského zámku.
Remeselnícke veľkonočné trhy
Tradičný jarmok na Námestí SNP.

APRÍL
Zámocká hudobná jar

Cyklus koncertov klasickej hudby v priestoroch Zvolenského zámku.
Veľká noc v galérií
Tvorivé dielne pre deti na Zvolenskom zámku
Lesnícke dni
Celoslovenský program akcií určených pre širokú verejnosť zameraných na podporu a informovanie verejnosti o význame a funkciách lesa pre spoločnosť, budujú vzťah najmä mladej generácie k prírode, zvyšujú environmentálne povedomie verejnosti, motivujú ľudí k prevzatiu zodpovednosti za svoje správanie vo vzťahu k životnému prostrediu, približujú prácu lesníkov.
Noc strachu a smiechu
Atraktívna nočná prehliadka priestorov zvolenského zámku. Počas 60 minútovej prechádzky zámkom uvidia malí i veľkí milovníci dobrodružstva a zábavy stredoveké mučenie, obesenie, šermiarske súboje, krátke divadelné predstavenia a mnohé iné desivé a zároveň smiešne scény.

Štúrovo pero
Celoslovenská novinárska súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorú organizuje Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene pravidelne od roku 1993 v mesiaci apríli za účasti významných osobností žurnalistickej, spoločenskej a riadiacej sféry.

MÁJ

Filmový festival ENVIROFILM
Najväčšie vzdelávacie a osvetové podujatie Ministerstva životného prostredia SR určené širokej verejnosti konajúce sa od roku 1994. Festival je ako jediný zástupca SR členom medzinárodnej asociácie environmentálnych festivalov ECOMOVE International. Organizátorom festivalu je Slovenská agentúra životného prostredia.
Medzinárodný detský folklórny festival
MDFF organizujú koncom mája Mesto Zvolen, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene a Detský folklórny súbor železničiarov Zornička. Deti z rôznych krajín predvedú rozmanitosť a bohatosť ich folklóru.
Regionálna prehliadka speváckych zborov 31.5.2014 v evanjelickom Kostole vo Zvolene


JÚN
MDD na zámku

MDD na zámku každoročne priláka v prvú júnovú nedeľu na Zvolenský zámok stovky detí. K ich
sviatku im Mesto Zvolen, SNG, združenie výtvarných umelcov Zvolenská sedmička a skupina historického šermu Ricasso pripravujú bohatý program.
Zámocké hry zvolenské
ZHZ prebiehajú každý rok od júna do júla na Zvolenskom zámku ako najstarší plenérový divadelný festival na Slovensku. Svoju históriu píšu od roku 1974. ZHZ sa skladajú z 2 častí: činohernej a opernej.
Medzinárodný zraz Fiatov 126
Každý druhý rok do Zvolena zavítajú priaznivci vozidiel značky Fiat 126, populárnych maluchov. Tento zraz v spolupráci s mestom Zvolen organizujú členovia klubu 126 Fan Slovakia.


JÚL
Jazzové námestie

Minifestival jazzovej hudby v príjemnom prostredí Parku Ľ. Štúra
Country záhrada

Westernová akcia plná country hudby, scénok s Divokého západu, tanca a atrakcií pre deti

Ateliér pod nosom
Plenér výtvarných umelcov zo združenia Zvolenská sedmička.
Akademický Zvolen
Medzinárodná nesúťažná prehliadka vysokoškolských folklórnych súborov, ktorá sa koná každé dva roky začiatkom júla. Hlavným organizátorom festivalu je Technická univerzita vo Zvolene a domáci folklórny súbor Poľana.
Download open air
Veľkolepá hudobná a svetelná šou na Zvolenskom zámku určená milovníkom elektronickej hudby za účasti renomovaných DJ-ov zo Slovenska a susedných krajín.
Zvolenský výtvarný salón
Spoločná výstava členov dobrovoľného združenia výtvarných umelcov Zvolenská sedmička.
Culturebox

Prehliadka netradičných hudobných žánrov v Parku Ľ. Štúra.


AUGUST
Kinozáhrada

Séria letných filmových predstavení premietaných v záhrade Lesníckeho a drevárskeho múzea. Počas júla a augusta môžu diváci každú sobotu pod nočnou oblohou zhliadnuť zaujímavý film.
Zvolenské hudobné povstanie
Hudobný maratón na námestí.
Romafest

Prehliadka rómskej hudby a talentu rómskych detí

Záver Cyklojazdy histórie
Kultúrny program na námestí pri príležitosti dojazdu peletónu.

SEPTEMBER
Medzinárodná súťaž pretekov parných rušňov – veteránov

Grand Prix Slovensko s podtitulom Nostalgia v oblakoch pary sa koná pravidelne začiatkom septembra od roku 1998 na železničnej stanici Zvolen – nákladná stanica.
Výstup na Pustý hrad
Tradičné turisticko - kultúrne podujatie, ktoré býva venované výročiu niektorej významnej udalosti alebo osobnosti z dejín regiónu. Oficiálne otvorenie výstupu prebieha v Parku Ľ. Štúra.
Zvolenský jarmok
Zvolenský jarmok je pre Zvolenčanov miestom zábavy, oddychu, výhodných jesenných nákupov či dobrého jedla a burčiaku. Pravidelne sa koná týždeň po Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici.
Podzámčie
Festival exteriérového divadla, ktorý sa koná každoročne na viacerých scénach v centre mesta. Počas jeho konania sa zvolenské ulice stávajú hľadiskom i javiskom pre profesionálne aj amatérske pouličné divadlá. Pre festival je typická rôznorodosť divadelných foriem a žánrov.
Zvolenský festival  speváckych zborov

OKTÓBER
Literárny Zvolen
Celoštátna postupová súťaž literárnej tvorby. Jej cieľom je podporovať, rozvíjať a prezentovať literárnu tvorbu ako súčasť amatérskej umeleckej tvorby v celoštátnom kontexte, vzdelávanie mladých autorov, zhodnotiť a oceniť súťažné práce, umožniť tvorivý dialóg a vzájomnú komunikáciu medzi autormi, klubmi a organizátormi.

NOVEMBER
Hory a mesto Zvolen
Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva. Prezentuje predovšetkým adrenalínové filmy z outdoorového prostredia. Jeho súčasťou sú rôzne prednášky, prezentácie či súťaž amtérskeho filmu a fotografie MonteVízia.

Víkend atraktívneho divadla
Predĺžený víkend plný divadelných, hudobných a filmových predstavení. Podujatie sa tradične uskutočňuje v Dome kultúry ŽSR a Kultúrnom dome Podborová.

DECEMBER
Ekotopfilm

Prehliadka najúspešnejších filmových dokumentov z medzinárodného festivalu.
Vianočné trhy a Mikuláš na námestí
Jarmok spojený s kultúrnym programom pre deti i dospelých.
Vianoce v galérii
Vianočné tvorivé dielne pre deti na Zvolenskm zámku
Vianočný koncert
Koncert vážnej hudby na Zvolenskom zámku.
Tradičné predvianočné koncerty Zvolenského speváckeho zboru v katolíckom, evanjelíckom a dominikánskom kostole vo Zvolene
Silvester na námestí
Karaoke, koncert, ohňostroj, diskotéka...

 


 


Úvodná stránka